۹۴/۱۱/۱۹
شما اینجا هستید: خانه / مقالات / وکیوم های قابل استفاده در دستگاه نئون سازی

وکیوم های قابل استفاده در دستگاه نئون سازی

در کشور های خارجی حتی عقب افتاده ترین ها ، دیگر به این شکل و ماهیت نئون ساخته نمی شود. بلکه تماما با استفاده از دستگاه های تمام یا نیمه اتوماتیک ،‌ با دقت بالا و زحمت پایین ، و البته با کیفیت بسیار بالا ،‌ نئون ها شارژ می شوند. حتی لوازم و تاسیسات استفاده شده در شیشه سازی آنها هم با ما تفاوت ها دارد. به طوری که گویا ما ایرانی ها هنوز در سال های 1350 تا 1360 گیر افتاده ایم.

دستگاه نئون سازی ایرانئون

دستگاه نئون سازی

 

 

این در حالی است که ایران ، مانند تمام حرفه ها ، هنرها ، علوم ، ورزش ها و … البته انفرادی و نه گروهی ، برترین و توانمند ترین نئون ساز ها را دارد. خارج از ایران ، حتی در عراق و آذربایجان و امثال آن ، سازندگان نئون ، شرکت ها هستند و کمتر یافت می شود کسی به تنهایی کارگاهی داشته باشد و به ساخت نئون بپردازد. این مساله از سعب الوصول بودن، سختی و دشواری امر نئون سازی در نظر آنها حکایت می کند. در صورتی که در کشور ما در کوچه و پس کوچه ها هم مغازه هایی یافت می شود که حداقل های لازم نئون سازی در آن گرد آمده و پیر یا جوانی به تنهایی در آن به ساخت نئون مشغول است. و این از همت و عزم و غیرت و استعداد و توانمندی ما ایرانی ها روایت می کند. هرچند همین افراد برای ساختن نئون ، باید بیشترین مشقت ها را متحمل شوند و کم ترین درآمد ها را داشته باشند. در صورتی که اگر یک نئون ساز توان خروج از کشور را داشته باشد ، همواره برایش با بهترین شرایط، بازار کار فراهم است.

دستگاه نئون سازی ما ایرانی ها از چهار بخش کلی تشکیل شده است.

 1. وکیوم
 2. ترانس فورماتور
 3. دیفیوژن
 4. شیرآلات

در اینجا فقط به توضیح در خصوص وکیوم می پردازیم.

درکل وکیوم هایی در دستگاه نئون سازی قابل استفاده می باشند که اولا

 • سیستم کاری شان روغنی باشد. یعنی وکیوم در روغن باشند
 • مکش مداوم داشته باشند
 • قدرت مکش آنها خیلی زیاد و خیلی کم نباشد
 • دربرابر کارکرد در ساعات متوالی استقامت بالا داشته باشند
 • توان حفظ خلا را داشته و امکان بازگشت نداشته باشند

اگر بخواهیم به نکات ظریف اشاره کنیم ، نکات این چنینی زیادی وجود دارد. اما ما می خواهیم در این مقاله به طور خلاصه اما مفید به معرفی و توضیح بپردازیم. پس از ارائه نکات غیر ضروری پرهیز خواهیم کرد.

وکیوم های در روغن  دسته بندهای زیادی دارند که به برخی از آ»ها اشاره می کنیم. مورد اول از لحاظ شکل ظاهری: یکی وکیوم های تسمه ای و دیگری وکیوم های کوپله سرخود.

گونه ی اول که از نامش هم پیداست وکیوم هایی هستند که از سه قسمت تشکیل شده اند : بیس یا شاسی ، الکتروموتور و قسمت اصلی وکیوم.

این نوع از وکیوم ها به دلیل دور موتور پایین گزینه های مناسب تری برای استفاده مکرر و طولانی مدت می باشند. اما صدای تولید شده توسط آنها قدری زیاد بوده و وزن بالایی دارند. این دستگاه ها اکثرا دارای تیغه های مکش فلزی و سخت هستند که در صورت استفاده اصولی سال های سال بدون دردسر کار می کنند.

تصویر وکیوم ایرانئون

یک نمونه وکیوم تسمه ای

گونه دیگر یعنی وکیوم های کوپله سرخود ، دستگاه هایی هستند که قسمتهای مختلف دستگاه درون یک مجموعه قرار گرفته اند. در این دستگاه ها الکتروموتور به صورت مستقیم به شفت وکیوم متصل هستند. این دسته از وکیوم ها به دلیل نداشتن تسمه صدای کمتری داشته وزن کمتری هم دارند اما به دلیل دور موتور بالا توان کمتری در برابر کارکرد متوالی دارند.

تصویر وکیوم ایرانئون

چند نمونه وکیوم کوپله سرخود

یکی دیگر از دسته بندی وکیوم ها  تک مرحله یا تک طبقه ( one stage ) و دو طبقه ( two stages) بودن آنهاست.  وکیوم های دو مرحله ای به این صورت عمل می کنند که هوای مکیده شده توسط تیغه های طبقه اول را ، تیغه های طبقه دوم دوباره مکش می کنند. این بدان معناست که هوای وارد شده به وکیوم باید از دو مرحله و طبقه رد شود. به اینگونه وکیوم ها high vacuum هم می گویند. که این دستگاه ها دارای امنیت بالا در برابر بازگشت هوا می باشند. استفاده از دستگاه های تک مرحله ای برای دستگاه نئون سازی تنها در حالت وجود دیفیوژن امکان پذیر است. درصورتی که از وکیوم های دو مرحله ای می توان در دستگاه های نئون سازی بدون دیفیوژن هم استفاده کرد.

از دیگر دسته بندی وکیوم ها ، سرعت مکش آن هاست. که واحد این میزان هم متر مکعب بر ساعت یا لیتر بر ثانیه است. در دستگاه های نئون سازی مجهز به دیفیوژن ، از وکیوم های تک مرحله با سرعت مکش یک لیتر بر ثانیه یا 3.6 متر مکعب بر ساعت ، به بالا می شود بهره گرفت. همینطور برای دستگاه های بدون دیفیوژن هم از وکیوم های دو طبقه با همان سرعت مکش می شود استفاده کرد. البته این حد اقل است و کار با این شرایط کمی شخت و خسته کننده می شود. حد مطلوب و متوسط برای این منظور، استفاده از وکیوم های حدود 8 متر مکعب بر ساعت یا 2  لیتر بر ثانیه است.

چند پیشنهاد دوستانه :

 1. توصیه می کنم در هر دو حالت دستگاه های با و بدون دیفیوژن ، از وکیوم های دو طبقه استفاده کنید. چرا که امنیت بالا و سرعت مکش این وکیوم ها، سرعت کار را بالا می برند و در ساعات متوالی باعث کمتر بدن خستگی جسمی و البته ذهنی و روانی می شوند.
 2. از دستگاه های تسمه دار استفاده کنید و فریت ظاهر زیبا ، صدای کم و تبلیغات فروشندگان را نخورید.
 3. از استفاده از وکیوم های با سرعت مکش بالاتر از 10 متر مکعب بر ساعت پرهیز کنید. حد استاندارد برای دستگاه نئون سازی 2 لیتر بر ثانیه می باشد که در این حالت دستگاه بهترین بالانس را دارد. دستگاه های قوی تر اولا که صدای بیشتری تولید می کنند، و گذشته از قیمت بالاتر، باعث خشک شدن زودتر شیر ها هم می شوند.
 4. به دنبال جنس ارزان نگردید. در انتخاب وکیوم فقط قیمت را ملاک قرار ندهید. دستگاهی انتخاب کنید که حداقل برای چند سال کارتان را راه باندازد. دستگاه نئون سازی شاهرگ کارگاه نئون سازهاست.
 5. هستند فروشندگانی که یک یا چند آپشن وکیوم ها را حذف کرده اند که قیمتشان پایین تر بیاید تا در رقابت برنده شوند. مواظب این گونه افراد باشید
 6. در انتخاب دستگاه بجز مواردی که عنوان شد، به جنس تیغه ها نیز دقت کنید. تیغه های وکیوم در داخلی ترین قسمت دستگاه است و امکان مشاهده آن قبل از باز شدن دستگاه وجود ندارد. لذا برای اطمینان باید قدری بیشتر درباره وکیومی که برای خرید نامزد کرده این تحقیق کنید.
 7. هرگز در وکیوم ها از روغن موتور اتومبیل و روغن های متفرقه استفاده نکنید. وکیوم های در روغن به دلیل مکانیزم خاص کارکرد، نیازمند روغن های مخصوص به خود هستند. هرچند قیمت این روغن ها قدری بالا ( حدود 100 هزار تومان برای 4 لیتر) می باشد ، اما در صورت استفاده درست از وکیوم ، تا مدت ها نیاز به تعویض روغن نخواهد بود.
 8. حتما وکیوم را به شاسی دستگاه متصل کنید. برای این کار می توانید از پیچ و مهره استفاده کنید. توصیه می شود یک لایه ظریف موکت سا لاستیک نرم هم زیر آنها باندازید.
 9. از ورود اشیا خارجی مثل خرده شیشه ، گرد و غبار ، پودر نئون ، روغن شیر ها و خصوصا جیوه ، به داخل وکیوم جلوگیری کنید.
 10. قبل از خاموش کردن دستگاه از باز بودن هر دو شیر تخلیه و دهنی اطمینان کامل حاصل کنید. و نگذارید دستگاه زیر فشار خاموش بماند.
 11. اگر از وکیوم های تسمه ای استفاده می کنید ، مواظب سفتی و شلی و سلامت تسمه باشید. شل بودن تسمه باعث سر خوردن آن روی فولی و کم شدن راندومان کاری و سفت بودن آن باعث وارد آمدن فشار مضائف روی الکتروموتور خواهد شد.
 12. تا جایی که ممکن است از تسمه های دنده ای استفاده نکنید و دقت کنید دو فولی وکیوم و الکتروموتور دقیقا در یک راستا و موازی هم باشند. بعضا هنگام تعویض تسمه و رگلاژ آن ، بر اثر عدم دقت ، الکتروموتور قدری کج بسته می شند که این باعث خرابی تسمه و حتی لق شدن شفت های وکیوم و الکتروموتور می شود.
 13. همیشه به صدای وکیوم دقت کنید. زبان بی زبان وکیوم برای گزارش حالت های مختلف کاری خود و شرایط مختلف نئون های متصل به دستگاه صدای آن است. کم شدن و زیاد شدن صداها را جدی بگیرید. سعی کنید تفاوت صدای بین حالتی که نئون به طور کامل تخلیه شده با حالتی که تازه در حال تخلیه است را درک کنید.
 14. در صورتی که مجبور به باز کردن درسوپاپ وکیوم شدید ، از سفت کردن بیش از حد پیچ های آن اجتناب کنید. سفتی پیچ های قسمت بالایی وکیوم به مکش و امنیت آن ارتباطی ندارد.
 15. از ریختن روغن بیش از حد خودداری کنید. اندازه مطلوب روغن وسط گیج است.
 16. برای قسمت های مختلف دستگاه کلید های مینیاتوری مجزا قرار دهید. هرگز ترانس و وکیوم را با یک کلید به برق متصل نکنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

 

نظر بدهید

برو بالا
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.