۹۴/۱۱/۲۵
شما اینجا هستید: خانه / مقالات / diffusion یا دیفیوژن چیست؟

diffusion یا دیفیوژن چیست؟

دیفیوژن یا به لاتین  diffusion  که به اشتباه بین تابلوسازان و نئون سازان به دیفیزیون معروف شده است، وسیله ای برای ایجاد خلا در سیستم های مختلف با ظاهر و مدل متفاوت و عملکرد نسبتا یکسان است. این وسیله با استفاده از وزن مولکولی بالای سیال به کار برده شده در آن که عموما فشار مولکولی کمی دارد باعث هدایت مولکول های هوا در جهت تعیین شده می شود و از بازگشت آنها جلوگیری می کند.

دیفیوژنی که در دستگاه های نئون سازی به کار برده می شود، با استفاده از وزن مولکولی بالای فلز جیوه باعث ایجاد امنیت در عدم بازگشت هوای مکیده شده توسط وکیوم می شود و البته توان وکیوم را نیز افزایش می دهد. به این صورت که هوای مکیده شده از داخل نئون، پیش از رسیدن به وکیوم و خروج از دریچه آن ، از درگاه دیفیوژن عبور می کند. که این وسیله با استفاده از وزن بالای مولکول های جیوه باعث عدم بازگشت هوا به درون لوله های دستگاه و بالطبع داخل نئون درحال تخلیه می شود.

دیفیوژن - ایرانئون

تصویر دیفیوژن ایرانئون 1

همانطور که در شکل مشخص است ، در قسمت 1 ، هیتر باعث گرم شدن جیوه و بخار شدن آن می شود. به این ترتیب بخار جیوه در تمام مجاری بالایی متصل به انباره جیوه پر می شود( قسمت 2 ). در قسمت 3 بخار جیوه وارد مجرایی می شود که توسط آب احاطه شده است. این مجرا که توسط آب در گردش ، دمای پایینی دارد ، باعث خنک شدن و میعان دوباره بخار جیوه می شود. در نتیجه مولکول های جیوه که وزن مولکولی بالایی دارند رو به پایین سقوط می کنند. و در نهایت دوباره به انباره جیوه باز می کردند. و این چرخه مادامی که هینر روشن درحال گرم کردن جیوه و آبی که در گردش است مشغول سرد کردن بخار جیوه باشد ادامه خواهد داشت.

اما چگونه این چرخه باعث ایجاد امنیت در عدم بازگشت هوای مکیده شده می شود؟ کاملا مشخص است. درست در مکانی که آب باعث سرد شدن و میعان بخار جیوه می شود، هوای مکیده شده نیز وارد مسیر می شود. این یعنی مسیر حرکت هوا و بخار مولکول های تازه میعان شده در حال سقوط ، با هم تلاقی می کنند. و مولکول های جیوه که با وزن بالای خود تمام مسیر مشترک را به صورت انحصاری رو به تعیین کرده اند، از بازگشت هوا جلوکیری می کنند. به عبارت دیگر مولکول های هوا نمی توانند از حصار تولید شده حاصل از سقوط مولکول های سنگین جیوه عبور کرده به بالا بازکردند.

امروزه با بالا رفتن غیر منطقی و حتی غیر قابل تصور قیمت جیوه ( از حدود پنجاه هزار تومان در سال گذشته به هفتصد هزار تومان امسال) ، و البته پیدایش و مرسوم شدن وکیوم های پرقدرت دو طبقه یا دو مرحله ( two stages) ، استفاده از دیفیوژن هرچه کمتر شده ، دیگر به نقش و اهمیت حضور آن توجه چندانی نمی شود. چرا که یک دیفیوژن با سایز متوسط که در دستگاه های نئون سازی استفاده می شود، نیازمند حداقل پنج کیلوگرم جیوه می باشد. که با توجه به تخریب حرفه نئون سازی توسط افرادی خاص ، و پایین آمدن سطح درآمد و البته اجرت ( همانطور که در مباحث قبل عنوان شد) ، این مبلغ زیاد به نظر می رسد. خصوصا که درظاهر اختلافی یبن نئون هایی که با دستگاه مجهز به دیفیوژن شارژ شده اند، با آن دسته از نئون هایی که با وکیوم های جدید آماده شده اند، مشاهده نمی شود و هر دو درظاهر یکسانند.

از جهتی دیگر استفاده و کاربری دیفیوژن ، خود نیازمند مهارت و تجربه ای مختص خود است. و درصورت بروز اشتباهات کاربری ، کوچکترین ایراد پیش آمده کم شدن تدریجی میزان جیوه است. از دیگر مشکلات پیش آمده می توان به بروز بیماری های ریوی و تنفسی، مشکلات جنسی ، و برخی بیماری ها و ناهنجاری های بعضا غیر قلبل جبران دیگر ، اشاره کرد.

البته اگر شما هم از آن دسته از نئون سازانی هستید که از دیفیوژن استفاده نمی کنند، زیاد نگران نباشید، اگر از صحیح بودن میزان خلا نئون و فشار گاز وارد کرده مطمئن باشید، مشکلی برای نئون هایتان پیش نخواده آمد. چرا که در صورت صحیح بودن موارد بالا ،‌ وجود دیفیوژن تنها باعث خوش رنگ شدن و پرنور شدن نئون خواهد شد.

چند نکته در رابطه با استفاده از دیفیوژن( مخصوص همکاران گرامی) :

 1. از جیوه های با درصد خلوص پایین در دیفیوژن استفاده نکنید.
 2. از صرفه جویی در ریختن جیوه در انباره دیفیوژن به جد پرهیز کنید. حداقل میزان جیوه مورد نیاز در شکل مشخص شده است. در صورت کم بودن جیوه و نمایان بودن گنبد هیتر، احتمال شکستن انباره بسیار زیاد است.
 3. برای هیتر دیفیوژن خود حتما از دیمر مناسب استفاده کنید. حرارت بالاتر از نیاز و البته کمتر از حد مورد نیاز باعث ایجاد خلل در کارکرد، کم شدن تدریجی جیوه ، شکستن انباره و مشکلات دیگر می شود.
 4. همیشه قبل از خاموش کردن وکیوم از باز بودن شیر اصلی تخلیه و شیر دهنی( محل اتصال شلنگ) اطمینان حاصل کنید.
 5. ستون شیشه ای بالای انباره تا ابتدای مکان گردش آب را با عایق های نسوز بپوشانید.
 6. همیشه حداقل ده دقیقه قبل از آغاز به کار ، دستگاه را روشن کنید تا دیفیوژن به دمای تعادل رسیده ، به حداکثر بهره دهی برسد. البته این میزان در نظر بسیاری از اساتید این حرفه سی دقیقه است. که البته می توان با زدن تستر به ستون شیشه ای قبل از محل گردش آب و مشاهده نور سبز ، از گرم شده جیوه و پر شدن تمام مجاری دیفیوژن توسط آن اطمینان حاصل کرد.
 7. همیشه از سلامت پمپ و خنک بودن آب مطمئن شوید. نقش آب در دیفیوژن مانند نقش خون در بدن حیاتی است.
 8. از محکم بودن محل قرارگیری دیفیوژن خود مطمئون شوید و نگذارید هیتر با دیواره های انباره اتصال داشته باشد.

امیدواریم نکات مطرح شده دررابطه با افزایش بهره بری و یا حداقل افزایش سطح اطلاعات اعضای محترم سایت ، بازدید کنندگان و خوانندگان مفید واقع شده باشد.

۳ نظر

 1. خداییش خوب توضیح دادین من چند ساله نئون می سازم اما برام سوال بود چطور میشه که دیفیوژن جلوی برگشت هوارو میگیره. ممنونم.

 2. خوب بود اما خودم یه چیزایی می دونستم.

 3. خوب بود اما خودم هم یه چیزایی می دونستم.

نظر بدهید

برو بالا
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.